COMMITTEE ON THE ELIMINATION OF DISCRIMINATION AGAINST WOMEN

Membership

A total of 104 experts have served as members of the Committee since 1982.

The officers of the Committee consist of a Chairperson, three Vice-Chairpersons and a Rapporteur. Office-bearers serve for two year terms and are eligible for re-election “provided that the principle of rotation is upheld”.

Membership of the Committee on the Elimination of Discrimination against Women, As of 1 January 2013 and up to 31 December 2016.

Also available:

Information on membership of the CEDAW Committee from 1982 to present 

Name of Member
Nationality
Term expires on 31 December
Ms. Ayse Feride Acar Turkey
31.12.2018
Ms. Gladys Acosta Vargas
E | S
Peru
31.12.2018
Ms. Nicole Ameline France
31.12.2020
Ms. Magalys Arocha Dominguez
E | S
(Vice-Chairperson)
Cuba
31.12.2018
Mr. Gunnar Bergby Norway
31.12.2020
Ms. Marion Bethel Bahamas
31.12.2020
Ms. Louiza CHALAL*
E | F
Algeria
31.12.2018
Ms. Naéla Gabr
Egypt
31.12.2018
Ms. Hilary Gbedemah Ghana
31.12.2020
Ms. Nahla Haidar Lebanon
31.12.2020
Ms. Ruth Halperin-Kaddari
(Vice-Chairperson)
Israel
31.12.2018
Ms. Yoko Hayashi Japan
31.12.2018
Ms. Lilian Hofmeister Austria
31.12.2018
Ms. Ismat Jahan Bangladesh
31.12.2018
Ms. Dalia Leinarte
(Chairperson)
Lithuania
31.12.2020
Ms. Rosario G. Manalo
(Rapporteur)
Philippines
31.12.2020
Ms. Lia Nadaraia Georgia
31.12.2018
Ms. Aruna Devi Narain** Mauritius
31.12.2018
Ms. Theodora Oby Nwankwo
(Vice-Chairperson)
Nigeria
31.12.2020
Ms. Bandana Rana Nepal
31.12.2020
Ms. Patricia Schulz Switzerland
31.12.2018
Ms. Wenyan Song China
31.12.2020
Ms. Aicha Vall Verges
A | E | F
Mauritania
31.12.2020

* On 6 November 2014, Ms. Chalal was appointed to serve as a member of the Committee for the term of the late Kheira Mahdjoub-Ouiguini (i.e. 1 January 2015 to 31 December 2018) who had been elected as a member of the Committee on 26 June 2014 and passed away on 6 September 2014.

** In a letter dated 16 May 2017, Pramila Patten informed the Chairperson of the Committee, Dalia Leinarte, of her decision to resign from the Committee. Ms. Patten had been re-elected as a member of the Committee at the eighteenth Meeting of States Parties to the Convention, held on 26 June 2014, for a term that was to expire on 31 December 2018. On 17 May 2017, the Chairperson notified the Secretary-General of Ms. Patten’s resignation. The same day, the Secretary General requested the Government of the Republic of Mauritius to appoint, within a period of two months, another expert from among its nationals to serve for the remainder of Ms. Patten’s term. On 21 June 2017, the Government of the Republic of Mauritius informed the Secretary-General of its decision to appoint Aruna Devi Narain to serve as a member of the Committee for the remainder of the term of Ms. Patten, i.e. until 31 December 2018. On 21 July 2017, the Committee decided to approve the appointment of Ms. Narain, in accordance with article 17, paragraph 7, of the Convention.

The persons elected to the Committee are those nominees who obtained the largest number of votes and an absolute majority of the votes of the representatives of States parties present and voting.

The Committee on the Elimination of Discrimination against Women is established under article 17 of the Convention. It is composed of 23 experts who are elected by secret ballot by States parties. The Committee is tasked with the review of the reports of States parties submitted in accordance with article 18 of the Convention.

The Optional Protocol to the Convention, which entered into force in December 2000, empowers the Committee to consider communications submitted by individuals or groups of individuals alleging violations of the Convention in States parties to the Convention and the Optional Protocol. The Optional Protocol also entitles the Committee of its own motion to inquire into grave or systematic violations of the Convention in those States parties where this procedure is applicable, in accordance with articles 8 and 10.

Committee members serve in their personal capacities, and not as representatives of the States parties which present their candidature.

Country-specific information