dcsimg
English Site French Site Spanish Site Russian Site Arabic Site Chinese Site OHCHR header
Make a donation to OHCHR


Election of the Members of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights to replace those whose terms are due to expire on 31 December 2010

The Committee on Social Economic and Cultural Rights is composed of 18 independent experts - persons of high moral character and recognized competence in the field of human rights. Nominations for membership on the Committee may be made by States parties to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, in accordance with Resolution 1985/17 of the Economic and Social Council (ECOSOC) of 28 May 1985. Members are elected for a term of four years by ECOSOC Member States. Committee Members serve in their personal capacity and may be re-elected if nominated.

The term of service of half of the current Members of the Committee expired on 31 December 2010. An election for those seats took place at the end of April 2010 in New York.

The current Members of the Committee on Social Economic and Cultural Rights and their terms of office are (as of 1 November 2009):

Name

Nationality

Term expires

Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIM (Vice-chairperson)

Egypt

31.12.2012

Mr. Clement ATANGANA

Cameroon

31.12.2010

Ms. Rocío BARAHONA RIERA

Costa Rica

31.12.2012

Ms. Virginia BONOAN-DANDAN

Philippines

31.12.2010

Ms. Maria Virginia BRAS GOMES (Vice-chairperson)

Portugal

31.12.2010

Mr . Chandrashekhar DASGUPTA

India

31.12.2010

Mr. Azzouz KERDOUN

Algeria

31.12.2010

Mr. Yuri KOLOSOV*

Russian Federation

31.12.2010

Mr. Zdzislaw KEDZIA (Rapporteur)

Poland

31.12.2012

Mr. Jaime MARCHAN ROMERO (Chairperson)

Ecuador

31.12.2010

Mr. Sergei MARTYNOV

Belarus

31.12.2012

Mr. Ariranga Govindasamy PILLAY

Mauritius

31.12.2012

Mr. Eibe RIEDEL

Germany

31.12.2010

Mr . Nikolaas Jan SCHRIJVER

Netherlands

31.12.2012

Mr. Walid SADI (Vice-chairperson)

Jordan

31.12.2012

Mr. Daode ZHAN

China

31.12.2012

Mr. Philippe TEXIER

France

31.12.2012

Mr. Alvaro TIRADO MEJIA

Colombia

31.12.2010

* On 15 December 2009, under Item 1, the Economic and Social Council elected Mr. Aslan Khuseinovich Abashidze (Russian Federation) by acclamation for a term beginning on 15 December 2009 and expiring on 31 December 2010 to replace Mr. Yuri Kolosov. Click here ...

CVs IN WORD (Maximum limit of 1 and a half pages) should be sent in accordance to the attached format by State parties (English - French - Spanish) should be sent in electronic version to smathews@ohchr.org and in printed copy to UNOG-OHCHR, Palais des Nations, 1211 Geneva, Switzerland, Fax number :+41.22.917.9029.

List of candidates nominated by States Parties as by 26 January 2010


Region

Names of candidates + CV

Nationality

African States

Mr. Clement Atangana
Mr. Azzouz Kerdoun
Mr. Marc Somda

Cameroon
Algeria
Burkina Faso

 

Asian States

Ms. Virginia Bonoan Dandan
Ms. Heisoo Shin
Mr. Chandrashekhar DASGUPTA
Mr. Dhari Rasheed YASSIN

Philippines
Republic of Korea
India
Iraq

 

Western Europe and Other States

Prof. Dr. Eibe Riedel
Ms. Maria Virginia BRAS GOMES

Germany
Portugal

 

Latin America and the Caribbean States

Mr. Renato Zerbini RIBEIRO LEÃO
Mr. Alvaro TIRADO-MEJIA [Spanish]
Mr. Jaime MARCHAN ROMERO

Brazil
Colombia
Ecuador

 

Eastern Europe States

Mr. Abashidze ASLAN KHUSEINOVICH

Russian Federation


ECOSOC Decision 2010/201 B

Elections, nominations and appointments to subsidiary and related bodies of the Economic and Social Council

At its 8th and 9th plenary meetings, on 28 April 2010, the Economic and Social Council took the following action with regard to vacancies in its subsidiary and related bodies:

Committee on Economic, Social and Cultural Rights

The Council elected the following nine experts for a four-year term beginning on 1 January 2011:

Aslan Abashidze (Russian Federation),
Clément Atangana (Cameroon),
Chandrashekhar Dasgupta (India),
Azzouz Kerdoun (Algeria),
Jaime Marchán Romero (Ecuador),
Renato Zerbini Ribeiro Leão (Brazil),
Eibe Riedel (Germany),
Heisoo Shin (Republic of Korea)
Álvaro Tirado Mejía (Colombia).

Other Decisions adopted at the same meeting :

The Council also decided that, on an exceptional basis, the Group of Latin American and Caribbean States would be allocated the third rotating seat on the Committee for the four-year term beginning on 1 January 2011 and that the Group of Western European and other States would be allocated the same seat for the four year term beginning on 1 January 2015, and that such arrangement would not be affected by the number of ratifications to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights received by any regional group during that eight-year period.

The Members of the Committee on Social Economic and Cultural Rights and their terms of office are (as of 1 January 2011):

Name

Nationality

Term expires

Mr. Aslan Abashidze

Russian Federation

31.12.2014

Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIM

Egypt

31.12.2012

Mr. Clement ATANGANA

Cameroon

31.12.2014

Ms. Rocío BARAHONA RIERA

Costa Rica

31.12.2012

Mr . Chandrashekhar DASGUPTA

India

31.12.2014

Mr. Azzouz KERDOUN

Algeria

31.12.2014

Mr. Zdzislaw KEDZIA

Poland

31.12.2012

Mr. Jaime MARCHAN ROMERO

Ecuador

31.12.2014

Mr. Sergei MARTYNOV

Belarus

31.12.2012

Mr. Ariranga Govindasamy PILLAY

Mauritius

31.12.2012

Mr. Renato Zerbini Ribeiro Leão

Brazil

31.12.2014

Mr. Eibe RIEDEL

Germany

31.12.2014

Mr. Walid SADI

Jordan

31.12.2012

Ms. Heisoo Shin

Republic of Korea

31.12.2014

Mr . Nikolaas Jan SCHRIJVER

Netherlands

31.12.2012

Mr. Philippe TEXIER

France

31.12.2012

Mr. Alvaro TIRADO MEJIA

Colombia

31.12.2014

Mr. Daode ZHAN

China

31.12.2012

Country-specific information