dcsimg


COMMITTEE ON ECONOMIC, SOCIAL AND CULTURAL RIGHTS

Election of the Members of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights to replace those whose terms are due to expire on 31 December 2016

The Committee on Social Economic and Cultural Rights is composed of 18 independent experts. Nominations for membership on the Committee may be made by States parties to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, in accordance with Resolution 1985/17 of the Economic and Social Council (ECOSOC) of 28 May 1985. Members are Elected for a term of four years by ECOSOC Member States. Committee Members serve in their personal capacity and may be Re-Elected if nominated.

Additional information will be available from ECOSOC in due course, and a link to the site will be provided.

The term of service of half of the current Members of the Committee will expire on 31 December 2016. An election for those seats will take place 5 April 2016 in New York, (ECOSOC).

Note by the Secretary General
E/2016/9/Add.3
A | C | E | F | R | S

Note by the Secretary General - Biographical information on the candidates nominated by States parties to the Covenant
E/2016/9/Add.4
A | C | E | F | R | S

States Parties to the Covenant are invited to nominate their candidates by 9 December 2015 latest.

African States

Asian States

Western Europe and Other States

Latin American and the Caribbean States

Eastern Europe States

Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F | S

Annexes

Annex I
E | F | S
Annex II
E | F | S
Annex III
E | F | S
Annex IV
E | F | S

The current Members of the Committee on Social Economic and Cultural Rights and their terms of office are (as of 23 February 2015):

Name

Nationality

Term expires

Mr. Aslan ABASHIDZE (Vice-Chairperson)Russian Federation31.12.2018
Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIMEgypt31.12.2016
Mr. Clement ATANGANACameroon31.12.2018
Ms. Maria-Virginia BRAS GOMESPortugal31.12.2018
Mr. Shiqiu CHENChina31.12.2016
Mr. Chandrashekhar DASGUPTAIndia31.12.2018
Mr. Olivier DE SCHUTTERBelgium31.12.2018
Mr. Zdzislaw KEDZIA Poland31.12.2016
Mr. Azzouz KERDOUNAlgeria31.12.2018
Mr. Mikel MANCISIDOR DE LA FUENTE (Vice-Chairperson)Spain31.12.2016
Mr. Sergei MARTYNOV Belarus31.12.2016
Mr. Ariranga Govindasamy PILLAY (Rapporteur)Mauritius31.12.2016
Ms. Lydia RAVENBERGSuriname31.12.2016
Mr. Waleed SADI (Chairperson)Jordan31.12.2016
Mr. Nicolaas Jan SCHRIJVERNetherlands31.12.2016
Ms. Heisoo SHINRepublic of Korea31.12.2018
Mr. Rodrigo UPRIMNYColombia31.12.2018
Mr. Renato ZERBINI RIBEIRO LEÁO (Vice-Chairperson)Brazil31.12.2018

In accordance with ECOSOC Resolution 1985/17 (paragraph (b), in regard to the composition of the Committee, due consideration must be given to equitable geographical distribution and to the representation of different forms of social and legal systems. Accordingly, seats on the Committee are allocated on the basis of regional groupings as follows.

Regional group

States parties as 9 September 2015

Total number of seats on the Committee

Number of seats open to election (seats whose term is due to expire on 31 December 2016)

African States

49

4

Asian States

35

4

Western Europe and Other States

27

4

Latin American and the Caribbean States

30

3

Eastern Europe States

23

3

TOTAL

164

18

CVs IN WORD 2003-2007 (Maximun 1 and a half pages) should be sent in accordance to the attached format by State parties (E | F | S) in electronic version to cescr@ohchr.org and in printed copy to UNOG-OHCHR, Palais des Nations, 1211 Geneva, Switzerland, Fax number :+41.22.917.9008.

Provisional list of candidates nominated by States Parties


Region

Names of candidates + CV

Nominated by

African States

Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIM Re-Elected
E

Mr. Marc France Eddy BALANCY
E

Mr. Mohamed OULD LAGDAF OULD BOYA
F

Ms. Sandra LIEBENBERG Elected
E

Egypt



Mauritius

 

The Islamic Republic of Mauritania

South Africa

 

Asian States

Mr. Waleed SADI Re-Elected
E
Mr. Shiqiu CHEN Re-Elected
E
 Jordan

China
 

Western Europe and Other States

Mr. Mikel MANCISIDOR DE LA FUENTE Re-Elected
EFS

Mr. Michael WINDFUHR
E Elected

Spain 

 

Germany

 

Latin American and the Caribbean States

Ms. Lydia RAVENBERG Re-Elected
E
Suriname  
 

Eastern Europe States

Mr. Zdzislaw KEDZIA Re-Elected
E

Ms. Laura-Maria CRACIUNEAN Elected
E

Mr. Sergey MARTYNOV
E

Poland

 

Romania

 

Belarus (WITHDRAWN)

Country-specific information