dcsimg
English Site French Site Spanish Site Russian Site Arabic Site Chinese Site OHCHR header
Make a donation to OHCHR


COMMITTEE ON THE RIGHTS OF PERSONS WITH DISABILITIES

Election of nine Members of the Committee on the Rights of Persons with Disabilities to replace those whose terms are due to expire on 31 December 2014

The Committee on the Rights of Persons with Disabilities is composed of 18 independent experts - persons of high moral character and recognized competence in the field of human rights.

In accordance with article 34, paragraph 7, the term of nine of the members elected at the second election will expire on 31 December 2014 Thus, nine seats in the Committee must now be filled through an election.

The seventh session of the Conference of the States parties to the Convention will take place in New York from 10-12 June 2014. The election of nine members of the Committee is scheduled to take place on 10 June 2014 during this meeting.

In accordance with article 34 of the Convention, States Parties will be invited to nominate candidates through a written communication, which will be sent out early in February 2014. The deadline for nominations will be 10 April 2014. All nominations must be received through official correspondence from the submitting State party, along with a CV (IN WORD 97-2003) in conformity with the models presented below. Interested States and individuals are invited to refer to the Q & A on the Elections.

Article 34, paragraph 4 of the Convention states that “the members of the Committee shall be elected by States parties, consideration being given to equitable geographical distribution, representation of the different forms of civilization and of the principal legal systems, balanced gender representation and participation of experts with disabilities”.

Article 34, paragraph 3 states that “When nominating their candidates, States parties are invited to give due consideration to the provision set out in article 4, paragraph 3, of the present Convention”, according to which “States parties shall closely consult with and actively involve persons with disabilities, including children with disabilities through their representative organizations”.

Members are elected for a term of four years by the Conference of States Parties. Committee Members serve in their personal capacity and may be re-elected once if nominated.

Nominations are due by 10 April 2014. The nominations and biographical data, preferably in accordance with the biographical data form, should be submitted to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, United Nations Office at Geneva, CH-1211 Geneva 10 and in ELECTRONIC VERSION: English, French , Spanish (Word) to registry@ohchr.org.

In its current composition 7 experts of the Committee are women, and 11 are men; with their geographical distribution as follows:    4 experts from Latin America  and the Caribbean, 3  from Africa, 2 from Eastern Europe, 4 from Asia-Pacific, and 5 from Western Europe and other States.

Of the 9 experts whose mandates expire on 31 December 2014, 2 experts are women and 7 are men; 2 are from Latin America and Caribbean,  2 from African, 1 from Eastern Europe, 1 from Asia-Pacific,  and 3 from Western Europe and other States.

Following list of Names, Nationality and date of terms of mandate expires


Name

Nationality

Term expires

Mr. Mohammed AL-TARAWNEH

Jordan

31.12.2016

Mr. Martin Mwesigwa BABU

Uganda

31.12.2016

Ms. Munthian BUNTAN

Thailand

31.12.2016

Ms. Maria Soledad CISTERAS REYES (Vice Chairperson)

Chile

31.12.2016

Ms. Theresia DEGENER (Rapporteur)
E | F | S

Germany

31.12.2014

Mr. Hyung Shik KIM

Republic of Korea

31.12.2014

Mr. Lofti Ben LALLAHOM

Tunisia

31.12.2014

Mr. Stig LANGVAD

Denmark

31.12.2014

Mr. Lászó Gábor LOVÁSZY

Hungary

31.12.2016

Ms. Edah Wangechi MAINA (Vice Chairperson)

Kenya

31.12.2014

Mr. Ronald MC CALLUM (Chairperson)

Australia

31.12.2014

Ms. Diane MULLIGAN

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

31.12.2016

Ms. Safak PAVEY

Turkey

31.12.2016

Ms. Ana PELAEZ NARVAEZ

Spain

31.12.2016

Ms. Silvia Judith QUAN-CHANG

Guatemala

31.12.2016

Mr. Carlos RIOS ESPINOSA

Mexico

31.12.2014

Mr. Damjan TATIC

Serbia

31.12.2014

Mr. Germán Xavier TORRES CORREA

Ecuador

31.12.2014


Documentation:


Title

Languages

CV forms (Word)

E | F | S

Note by the Secretary-General CRPD/CSP/2014/CRP.1 E 
Addendum 1 E
Addendum 2 E
Addendum 3 E

Received Names of Candidates for the 2014 Elections

* Received before official deadline: 10/04/2014

Names of candidates + CV

Nationality

CVs Received in Word

Term expires

Mr. Mohammed Abdulkarem ALMANNAI Bahrain  *
Ms. Mariam Saif Rashid AL QUBIAIS United Arad Emirates * .
Mr. Ahmad AL SAIF Saudi Arabia * .
Ms. Amna Ali AL-SUWAIDI Qatar *
Mr.Danlami Umaru BASHARU Nigeria *  
Ms. Theresia DEGENER
E | F | S
Germany * .
Mr. Hyung Shik KIM Republic of Korea *
Mr. Henri KONE
E | F
Burkina Faso * .
Mr. Stig LANGVAD
A | C | E | F | S
Denmark * .
Mr. Kibaya Imaana LAIBUTA Kenya * .
Mr. Carlos Alberto PARRA DUSSAN
E | S
Colombia * .
Mr. Coomaravel PYANEANDEE Mauritius *
Mr. Alexander Kellman RODRIGUEZ El Salvador *
Mr. Jonas RUSKUS
E | F
Lithuania * .
Mr. Sinan TAFAJ Albania * .
Mr. Damjan TATIC Serbia *
Mr. Liang YOU People's Republic of China * .
Ms. Beata WACHOWIAK-ZWARA Poland * .
Mr. Kassahun YIBELTAL SAHILU Ethiopia * .

* Received after official deadline

Names of candidates + CV

Nationality

CVs Received in Word

Term expires

Mr.Ahmed Elsharief Mohamed ABDELRAHMAN Sudan * .
Mr. Mohamedy EBE Mauritania * .
Mr. Enoch MULEMBE Zambia *  
Mr. Farka SOUMAILA Niger * .

Table of 2014 Elections Results


Names of candidates + CV

Nationality

Results

Term expires

Ms. Theresia DEGENER (Word)

Germany

Re-Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Danlami Umaru BASHARU (Word)

Nigeria

Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Hyung Shik KIM (Word)

Republic of Korea

Re-Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Stig LANGVAD (Word)

Denmark

Re-Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Carlos Alberto PARRA DUSSAN (Word)

Colombia

Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Coomaravel PYANEANDEE (Word)

Mauritius

Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Jonas RUSKUS (Word)

Lithuania

Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Damjan TATIC (Word)

Serbia

Re-Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Mr. Liang YOU (Word)

People’s Republic of China

Elected 4-year term

Jan 2015-Dec 2018

Country-specific information