dcsimg


COMMITTEE ON THE RIGHTS OF PERSONS WITH DISABILITIES

Election of nine Members of the Committee on the Rights of Persons with Disabilities to replace those whose terms are due to expire on 31 December 2016

The Committee on the Rights of Persons with Disabilities is composed of 18 independent experts - persons of high moral character and recognized competence in the field of human rights.

In accordance with article 34, paragraph 7, the term of nine of the members elected will expire on 31 December 2016. Thus, nine seats in the Committee must now be filled through an election.

The ninth session of the Conference of the States parties to the Convention will take place in New York from 14-16 June 2016. The election of nine members of the Committee is scheduled to take place on 14 June 2016 during this meeting.

In accordance with article 34 of the Convention, States Parties will be invited to nominate candidates through a written communication, which will be sent out early in February 2016. The deadline for nominations will be 14 April 2016. All nominations must be received through official correspondence from the submitting State party, along with a CV (IN WORD 97-2003) in conformity with the models presented below. Interested States and individuals are invited to refer to the Q & A on the Elections.

Article 34, paragraph 4 of the Convention states that “the members of the Committee shall be elected by States parties, consideration being given to equitable geographical distribution, representation of the different forms of civilization and of the principal legal systems, balanced gender representation and participation of experts with disabilities”.

Article 34, paragraph 3 states that “When nominating their candidates, States parties are invited to give due consideration to the provision set out in article 4, paragraph 3, of the present Convention”, according to which “States parties shall closely consult with and actively involve persons with disabilities, including children with disabilities through their representative organizations”.

Members are elected for a term of four years by the Conference of States Parties. Committee Members serve in their personal capacity and may be re-elected once if nominated.

Nominations are due by 14 April 2016. The nominations and biographical data, preferably in accordance with the biographical data form, should be submitted to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, United Nations Office at Geneva, CH-1211 Geneva 10 and in ELECTRONIC VERSION: English, French , Spanish (Word) to registry@ohchr.org.

NOTE: Nominations will ONLY be processed when submitted in WORD FORMAT and WITHIN THE PAGE LIMIT,(1 and a half pages-Roman text 12)

In its current composition 6 experts of the Committee are women, and 12 are men; with their geographical distribution as follows: 3 experts from Latin America  and the Caribbean, 3  from Africa, 3 from Eastern Europe, 4 from Asia-Pacific, and 5 from Western Europe and other States.

Of the 9 experts whose mandates expire on 31 December 2016, 5 experts are women and 4 are men; 2 are from Latin America and Caribbean, 1 from Africa, 1 from Eastern Europe, 2 from Asia-Pacific, and 3 from Western Europe and other States.

Given the fact that the term of office of 5 out of 6 members of the Committee who are women expire on 31 December 2016, States parties to the Convention are strongly encouraged to nominate women as candidates for membership in the Committee

Following list of Names, Nationality and date of terms of mandate expires

Name

Nationality

Term expires

Mr. Mohammed AL-TARAWNEH

Jordan

31.12.2016

Mr. Danlami Umaru BASHARU

Nigeria

31.12.2018

Mr. Munthian BUNTAN

Thailand

31.12.2016

Ms. Maria Soledad CISTERNAS REYES (Chairperson)

Chile

31.12.2016

Ms. Theresia DEGENER (Vice Chairperson)

Germany

31.12.2018

Mr. Hyung Shik KIM

Republic of Korea

31.12.2018

Mr. Stig LANGVAD

Denmark

31.12.2018

Mr. Lászlo Gábor LOVASZY

Hungary

31.12.2016

Ms. Diane KINGSTON (former MULLIGAN) (Vice Chairperson)

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

31.12.2016

Mr. Martin Babu MWESIGWA (Rapporteur)

Uganda

31.12.2016

Mr. Carlos Alberto PARRA DUSSAN

Colombia

31.12.2018

Ms. Safak PAVEY

Turkey

31.12.2016

Ms. Ana PELAEZ NARVAEZ

Spain

31.12.2016

Mr. Coomaravel PYANEANDEE

Mauritius

31.12.2018

Ms. Silvia Judith QUAN-CHANG (Vice Chairperson)

Guatemala

31.12.2016

Mr. Jonas RUSKUS

Lithuania

31.12.2018

Mr. Damjan TATIC

Serbia

31.12.2018

Mr. Liang YOU

People's Republic of China

31.12.2018

Documentation

Title

Languages

CV forms (Word)

E | F | S

Received Names of Candidates for the 2016 Elections

* Received before official deadline: 14/04/2016

Names of candidates + CV

Nationality

CVs Received in Word

Term expires

Mr. Jean-Claude ADZALLA Togo *  

Mr Ahmad ALSAIF

Saudi Arabia

*

 

Ms Ericka ALVAREZ RAMIREZ
E | S
Costa Rica *  
Mr. Pascal BENGA TONANGOYE Gabon *  
Mr. Monthian BUNTAN Thailand *  
M. Imed Eddine CHAKER
F | E
Tunisia *  
Mr. El Tayeb El Samani EL SHEIKH IBRAHIM
A | E
Sudan *  
Ms. Gertrude Oforiwa FEFOAME Ghana *  
Mr. Jun ISHIKAWA Japan *  
Mr. Samuel Njuguna KABUE Kenya *  
Ms. Diane KINGSTON (formerly MULLIGAN)
A | C | E | F | R | S
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland *  
Mr Laszlo Gabor LOVASZY Hungary *  
Mr. Robert George MARTIN New Zealand

*

 
Mr Martin Babu MWESIGWA Uganda *  
Mr. Joseph NDAYISENGA Burundi *  
Mr. Abdel Rahman OUOROU BARE Benin *  
Mr. Valery Nikitich RUKHLEDEV
E | R
Russian Federation *  
Mr. German Xavier TORRES CORREA Ecuador *  

Table of CRPD 2016 Elections Results

Names of candidates + CV

Nationality

Results

Term

Mr. Ahmad ALSAIF (Word)

Saudi Arabia

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Monthian BUNTAN (Word)

Thailand

Re-Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Imed Eddine CHAKER
F | E (Word)

Tunisia

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Jun ISHIKAWA (Word)

Japan

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Samuel Njuguna KABUE (Word)

Kenya

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Laszlo Gabor LOVASZY (Word)

Hungary

Re-Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Robert George MARTIN (Word)

New Zealand

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Martin Babu MWESIGWA (Word)

Uganda

Re-Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Mr. Valery Nikitich RUKHLEDEV
E | R (Word)

Russian Federation

Elected 4-year term

Jan 2017-Dec 2020

Country-specific information