dcsimg


Current and Former Mandate-Holders for Existing Mandates

Valid as of 1 November 2016


Title

Mandate established / last extended

Current Mandate Holder(s)

Next expected appointment

Former Mandate Holder(s)

Thematic Mandates (43)

Working Group of Experts on people of African Descent

2002 (CHR res. 2002/68) / 2014 (HRC res. 27/25)

 

Ms. Mireille FANON-MENDEZ FRANCE (France), appointed at HRC16 (March 2011)

Member from WEOG States: HRC36 (September 2017)

Mr. Linos-Alexandros SICILIANOS (Greece), 2009 - 2011
Mr. Joe FRANS (Sweden), 2002 - 2009

Mr. Sabelo GUMEDZE (South Africa), appointed at HRC26 (June 2014)

Member from African States : HRC46 (March 2021)

Ms. Maya SAHLI (Algeria), 2008 - 2014
Mr. Peter Lesa KASANDA (Zambia), 2002 - 2008

Mr. Michal BALCERZAK (Poland), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

Member from EEG States:
HRC47 (June 2021)

Ms. Mirjana NAJĆEVSKA (The Former Yugoslav Republic of Macedonia), 2008 - 2014
Ms. Irina MOROIANU-ZLATESCU (Romania), 2002 - 2008

Mr. Ricardo III SUNGA (Philippines), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

Member from AP States :
HRC47 (June 2021)

Ms. Monorama BISWAS (Bangladesh), 2008 - 2014
Mr. George Nicolas JABBOUR (Syrian Arab Republic), 2002 - 2008

Mr. Ahmed REID (Jamaica), appointed at HRC30 (September 2015)

Member from GRULAC States:  HRC50 (June 2022)

Ms. Verene SHEPHERD (Jamaica), 2010 - 2015
Mr. Ralston Milton NETTLEFORD (Jamaica), 2008 - 2010
Mr. Roberto BORGES MARTINS (Brazil), 2002 - 2008

Independent Expert on the enjoyment of human rights of persons with albinism

2015 (HRC res. 28/6)

 Ms. Ikponwosa ERO (Nigeria), appointed at HRC29 (June 2015)

HRC47 (June 2021)

 

Working Group on Arbitrary Detention

1991 (CHR res. 1991/42) / 2013 (HRC res. 24/7)

Ms. Elina STEINERTE (Latvia), appointed at HRC33 (September 2016)

Member from EEG States:
HRC51 (September 2022)

Mr. Vladimir TOCHILOVSKY (Ukraine), March 2010 – October 2016

Mr. Aslan ABASHIDZE (Russian Federation), 2008 - 2010
Mr. Tamas BAN (Hungary), 2001 – 2008
Mr. Petr UHL (Czech Republic), 1992 - 2001

Mr. Sètondji Roland Jean-Baptiste ADJOVI (Benin), appointed at HRC 25 (postponed until 8 May 2014)

Member from African States: HRC 45 (September 2020)

Mr. Malick El Hadji SOW (Senegal), 2008 – 2014
Ms. Leila ZERROUGUI (Algeria), 2001 - 2008
Mr. Laity KAMA (Senegal), 1992 - 2001

Mr. José GUEVARA (Mexico), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

Member from GRULAC States: HRC45 (September 2020)

Mr. Roberto GARRETÓN (Chile), 2008 – 2014
Ms. Soledad VILLAGRA DE BIEDERMANN (Paraguay), 2002 - 2008
Mr. Roberto GARRETÓN (Chile), 1992 - 2002

Mr. Seong-Phil HONG (Republic of Korea), appointed at HRC26 (June 2014)

Member from AP States:
HRC46 (March 2021)

 

Ms. Shaheen Sardar ALI (Pakistan), 2008 - 2014
Mr. Seyyed Mahammad HASHEMI (Islamic Republic of Iran), 2002 - 2008
Mr. Kapil SIBAL (India), 1992 - 2001

Ms. Leigh TOOMEY (Australia), appointed at HRC29 (June 2015)

Member from WEOG States: HRC49 (March 2022)

Mr. Mads ANDENAS (Norway), 2009 - 2015
Ms. Manuela Carmena CASTRILLO (Spain), 2004 - 2009
Mr. Louis JOINET (France), 1992 – 2003

Working Group on the issue of human rights and transnational corporations and other business enterprises

 

2011 (HRC res. 17/4)
/ 2014 (HRC res. 26/22)

Mr. Surya Deva (India), appointed at HRC31 (March 2016)

Member from AP States:
HRC49 (March 2022)

Mr. Puvan J. SELVANATHAN (Malaysia), 2011 – 2015.

Mr. Michael ADDO (Ghana), appointed at HRC18 (September 2011)

Member from African States: HRC38 (June 2018)

 

Ms Anita RAMASASTRY (USA), appointed at HRC32 (June 2016)

Member from WEOG States: HRC50 (June 2022)

Ms. Margaret JUNGK (United States of America), 2011 – 2016

Mr. Pavel SULYANDZIGA (Russian Federation), appointed at HRC18 (September 2011)

Member from EEG States:
HRC38 (June 2018)

 

Mr. Dante PESCE (Chile), appointed at HRC28 (March 2015)

Member from GRULAC States: HRC48 (September 2021)

Ms. Alexandra GUÁQUETA (Colombia), 2011 - 2015

In 2011 the mandate of Special Representative of the Secretary-General on human rights and transnational corporations and other business enterprises was replaced by that of the Working Group (HRC res. 17/4).

 

 

 

Mr. John RUGGIE (Austria), 2005 – 2011 (SRSG)

Special Rapporteur in the field of cultural rights

In 2012 the mandate was changed from Independent Expert to Special Rapporteur (HRC res. 19/6).

2009 (HRC res. 10/23)
/ 2015 (HRC res. 28/9)

Ms. Karima BENNOUNE (USA), appointed at HRC30 (September 2015)

HRC48 (September 2021)

Ms. Farida SHAHEED (Pakistan), 2009 - 2015

Special Rapporteur on the right to development 2016 ( HRC res. 14/33) Mandate holder to be appointed during HRC34 (March 2017)    

Special Rapporteur on the rights of persons with disabilities

2014 (HRC res. 26/20)

Ms. Catalina DEVANDAS AGUILAR (Costa Rica), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

HRC45 (September 2020)

 

Working Group on Enforced or Involuntary Disappearances

1980 (CHR res. 20 (XXXVI))
/ 2014 (HRC res. 27/1)

Mr. Ariel DULITZKY (Argentina), appointed at HRC14 (June 2010)

Member from GRULAC States: HRC34 (March 2017)

Mr. Santiago CORCUERA CABEZUT (Mexico), 2004 - 2009
Mr. Diego GARCIA-SAYAN (Peru), 1988 - 2004
Mr. Luis VARELA QUIROS (Costa Rica), 1980 - 1987

Ms. Houria ES SLAMI (Morocco), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

Member from African States: HRC45 (September 2020)

Mr. Jeremy SARKIN (South Africa), 2008  - 2014
Mr. J'bayo ADEKANYE (Nigeria), 2000 - 2008
Mr. Jonas FOLI (Ghana), 1981 - 1999
Mr. Kwadwo Faka NYAMEKYE (Ghana), 1980 - 1981

Mr. Bernard DUHAIME (Canada), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

Member from WEOG States: HRC47 (June 2021)

Mr. Olivier de FROUVILLE (France), 2008 - 2014
Mr. Stephen TOOPE (Canada), 2002 - 2008
Mr. Manfred NOWAK (Austria), 1993 - 2001
Mr. Toine VAN DONGEN (The Netherlands), 1984 - 1993
Lord John Marc Alexander COLVILLE, (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), 1980 - 1983

Mr. Tae-Ung BAIK (Republic of Korea), appointed at HRC29 (June 2015)

Member from AP States: HRC49 (March 2022)

Mr.  Osman EL HAJJÉ (Lebanon), 2009 – 2015
Mr. Saied Rajaie KHORASANI (Islamic Republic of Iran), 2003 - 2009
Mr. Arnuar Zainal ABIDIN (Malaysia), 2001 - 2003
Mr. Agha HILALY (Pakistan), 1981 - 2000
Mr. Waleed SADI (Jordan), 1980 - 1981
Mr. Mohamed Redha AL-JABIRI (Iraq), 1980 - 1980

Mr. Henrikas MICKEVICIUS (Lithuania), appointed at HRC30 (September 2015)

Member from EEG States:
HRC50 (June 2022)

Ms. Jasminka DZUMHUR (Bosnia and Herzegovina), 2010 – 2015
Mr. Darko GOTTLICHER (Croatia), 2004 - 2009
Mr. Ivan TOSEVSKI                    (The Former Yugoslav Republic of Macedonia), 1980 - 2003

Special Rapporteur on the right to education

1998 (CHR res. 1998/33) / 2014 (HRC res. 26/17)

Ms. Koumbou Boly (Burkina Faso), appointed at HRC32 (June 2016)

HRC50 (June 2022)

Mr. Kishore SINGH (India), 2010 - 2016
Mr. Vernor MUNOZ VILLALOBOS (Costa Rica), 2004 - 2010
Ms. Katarina TOMASEVSKI (Croatia), 1998 - 2004

Special Rapporteur on the issue of human rights obligations relating to the enjoyment of a safe, clean, healthy and sustainable environment

In 2015 the mandate was changed from Independent Expert to Special Rapporteur (HRC res. 28/11).

2012 (HRC res. 19/10)
/ 2015 (HRC res. 28/11) 

Mr. John KNOX (United States of America), appointed at HRC20 (June 2012)

HRC38 (June 2018)

 

Special Rapporteur on extrajudicial, summary or arbitrary executions

1982 (CHR res. 1982/35) / 2014 (HRC res. 26/12)

Ms. Agnes CALLAMARD  (France), appointed at HRC32 (June 2016)

HRC50 (June 2022)

Mr. Christof HEYNS (South Africa), 2010 - 2016
Mr. Philip ALSTON (Australia), 2004 - 2010
Ms. Asma JAHANGIR (Pakistan), 1998 - 2004
Mr. Bacre Waly NDIAYE (Senegal), 1992 - 1998
Mr. Amos WAKO (Kenya), 1982 - 1992

Special Rapporteur on the right to food

2000 (CHR res. 2000/10) / 2016 (HRC res. 32/8)

Ms. Hilal ELVER (Turkey), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Mr. Olivier DE SCHUTTER (Belgium), 2008 – 2014
Mr. Jean ZIEGLER (Switzerland), 2000 - 2008

Independent Expert on the effects of foreign debt and other related international financial obligations of States on the full enjoyment of all human rights, particularly economic, social and cultural rights

In 2000, the mandates of the Independent Expert on structural adjustment policies and of the Special Rapporteur on the effects of foreign debt on the full enjoyment of economic, social and cultural rights, were merged into the current mandate on foreign debt

2000 (CHR res. 2000/82) / 2014 (HRC res. 25/16)

Mr. Juan BOHOSLAVSKY (Argentina), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Dr. Cephas LUMINA (Zambia), 2008 – 2014
Mr. Bernards Andrew Nyamwaya MUDHO (Kenya), 2002 - 2008
Mr. Fantu CHERU (United States of America/Ethiopia), 2000 – 2002

 

Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression

1993 (CHR res. 1993/45) / 2014 (HRC res. 25/2)

Mr. David KAYE (USA), appointed at HRC26 (June 2014)

HRC44 (June 2020)

Mr. Frank William LA RUE (Guatemala), 2008 - 2014
Mr. Ambeyi LIGABO (Kenya), 2002 -2008
Mr. Abid HUSSAIN (India), 1993 - 2002

Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association

2010 (HRC res. 15/21)
/ 2016 (HRC res. 32/32)

Mr. Maina KIAI (Kenya), appointed at HRC16 (March 2011)

HRC34 (March 2017)

 

Special Rapporteur on the implications for human rights of the environmentally sound management and disposal of hazardous substances and wastes

1995 (CHR res. 1995/81) / 2014 (HRC res. 27/23)

Mr. Baskut TUNCAK (Turkey), appointed at HRC26 (June 2014)

HRC44 (June 2020)

Mr. Marc PALLEMAERTS (Belgium), 2012 – 2014 (in memoriam)
Mr. Calin GEORGESCU (Romania), 2010 - 2012
Mr. Okechukwu IBEANU (Nigeria), 2004 - 2010
Ms. Fatma-Zohra OUHACHI-VESELY (Algeria), 1995 - 2004

Special Rapporteur on the right of everyone to the enjoyment of the highest attainable standard of physical and mental health

2002 (CHR res. 2002/31) / 2013 (HRC res. 24/6)

Mr. Dainius PŪRAS (Lithuania), appointed at HRC26 (June 2014)

HRC44 (June 2020)

Mr. Anand GROVER (India), 2008 - 2014
Mr. Paul HUNT (New Zealand), 2002 - 2008

Special Rapporteur on adequate housing as a component of the right to an adequate standard of living

2000 (CHR res. 2000/9)
/ 2014 (HRC res. 25/17)

Ms. Leilani FARHA (Canada), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Ms. Raquel ROLNIK (Brazil), 2008 – 2014
Mr. Miloon KOTHARI (India), 2000 - 2008

Special Rapporteur on the situation of human rights defenders

2000 (CHR res. 2000/61) / 2014 (HRC res. 25/18)

Mr. Michel FORST (France), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Ms. Margaret SEKAGGYA (Uganda), 2008 – 2014
Ms. Hina JILANI (Pakistan), 2000 – 2008 (SRSG)

Special Rapporteur on the independence of judges and lawyers

1994 (CHR res. 1994/41) / 2014 (HRC res. 26/7)

Mandate holder resigned as of 1 November 2016

A new mandate holder will be appointed at the Organizational Meeting of the Human Rights Council on 5 December 2016.

Ms. Mónica PINTO (Argentina), June 2015 – October 2016

Ms. Gabriela KNAUL (Brazil), 2009 – 2015
Mr. Leandro DESPOUY (Argentina), 2003 - 2009
Mr. Param CUMARASWAMY (Malaysia), 1994 - 2003

Special Rapporteur on the rights of indigenous peoples

2001 (CHR res. 2001/57) / 2013 (HRC res. 24/9)

Ms. Victoria Lucia TAULI-CORPUZ (Philippines), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Mr. James ANAYA (United States of America), 2008 – 2014
Mr. Rodolfo STAVENHAGEN (Mexico), 2001 - 2008

Special Rapporteur on the human rights of internally displaced persons

2004 (CHR res. 2004/55) / 2016 (HRC res. 32/11)

Ms. Cecilia JIMENEZ-DAMARY (Philippines), appointed at HRC33 (September 2016);

HRC51 (September 2022)

Mr. Chaloka BEYANI (Zambia), 2010 - 2016

Mr. Walter KALIN (Switzerland), 2004 – 2010 (SRSG)
Mr. Francis DENG (Sudan), 1992 – 2004 (SRSG)

Independent expert on the promotion of a democratic and equitable international order

2011 (HRC res. 18/6)
/ 2014 (HRC res. 27/9)

Mr. Alfred DE ZAYAS (United States of America), appointed at HRC19  (March 2012)

HRC37 (March 2018)

 

Independent Expert on human rights and international solidarity

2005 (CHR res. 2005/55) / 2014 (HRC res. 26/6)

Ms. Virginia DANDAN (Philippines), appointed at HRC17 (June 2011)

HRC35 (June 2017)

Mr. Rudi Muhammad RIZKI (Indonesia), 2005 - 2011

Working Group on the use of mercenaries as a means of violating human rights and impeding the exercise of the right of peoples to self-determination

 

2005 (CHR res. 2005/2)
/ 2013 (HRC res. 24/13)

Mr. Anton KATZ (South Africa), appointed at HRC17 (June 2011)

Member from African States: HRC37 (March 2018)

Ms. Najat AL-HAJJAJI (Libyan Arab Jamahiriya), 2005 - 2011

Ms. Patricia ARIAS (Chile), appointed at HRC17 (June 2011)

Member from GRULAC States: HRC37 (March 2018)

Ms Amada BENAVIDES DE PEREZ (Colombia), 2005 - 2011

Ms. Elżbieta KARSKA (Poland), appointed at HRC17 (June 2011)

Member from EEG States:
HRC37 (March 2018)

Mr. Alexander NIKITIN (Russian Federation), 2005 - 2011

Mr. Gabor RONA (United States of America/Hungary), appointed at HRC18 (September 2011)

Member from WEOG States: HRC38 (June 2018)

Mr. Jose Luis GOMEZ DEL PRADO (Spain), 2005 - 2011

Mr. Saeed MOKBIL (Yemen), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

Member from AP States: HRC45 (September 2020)

Ms. Faiza PATEL (Pakistan), 2010 – 2014
Ms. Shaista SHAMEEM (Fiji), 2005 – 2010

In 2005 the mandate of the Special Rapporteur on the use of mercenaries as a means of impeding the exercise of the right of peoples to self-determination was replaced by that of the working group (CHR res. 2005/2)

 

 

 

Ms. Shaista SHAMEEM (Fiji), 2004 – 2005 (SR)
Mr. Enrique BERNALES-BALLESTEROS (Peru), 1987 – 2004 (SR)

Special Rapporteur on the human rights of migrants

1999 (CHR res. 1999/44) / 2014 (HRC res. 26/19)

Mr. François CRÉPEAU (Canada), appointed at HRC17 (June 2011)

HRC35 (June 2017)

Mr. Jorge BUSTAMANTE (Mexico), 2005 - 2011
Ms. Gabriela RODRIGUEZ PIZARRO (Costa Rica), 1999 - 2005

Special Rapporteur on minority issues

In 2014 the mandate was changed from Independent Expert to Special Rapporteur (HRC res. 25/5).

2005 (CHR res. 2005/79) / 2014 (HRC res. 25/5)

Ms. Rita IZSÁK-NDIAYE (Hungary), appointed at HRC17 (June 2011)

HRC35 (June 2017)

Ms. Gay MCDOUGALL (United States of America), 2005 – 2011

Independent Expert on the enjoyment of all human rights by older persons

2013 (HRC res. 24/20)

Ms. Rosa KORNFELD-MATTE (Chile), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

 

Special Rapporteur on extreme poverty and human rights

1998 (CHR res. 1998/25) / 2014 (HRC res. 26/3)

Mr. Philip ALSTON (Australia), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Ms. Maria Magdalena SEPULVEDA CARMONA (Chile), 2008 – 2014
Mr. Arjun SENGUPTA (India), 2004 - 2008
Ms. Anne Marie LIZIN (Belgium), 1999 - 2004

Special Rapporteur on the right to privacy

2015 (HRC res. 28/16)

Mr. Joseph CANNATACI (Malta), appointed at HRC29 (June 2015)

HRC47 (June 2021)

 

Special Rapporteur on contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance

1993 (CHR res. 1993/20) / 2014 (HRC res. 25/32)

Mr. Mutuma RUTEERE (Kenya), appointed at HRC18 (September 2011)

HRC36 (September 2017)

Mr. Githu MUIGAI (Kenya), 2008 - 2011
Mr. Doudou DIENE                    (Senegal), 2002 - 2008
Mr. Maurice GLELE-AHANHANZO (Benin), 1993 - 2002

Special Rapporteur on freedom of religion or belief

In 2000 the mandate was changed from Special Rapporteur on religious intolerance to Special Rapporteur on freedom of religion and belief

1986 (CHR res. 1986/20) / 2016 (HRC res. 31/16)

Mr. Ahmed SHAHEED (Maldives), appointed at HRC32 (June 2016)

HRC50 (June 2022)

Mr. Heiner BIELEFELDT (Germany), August 2010 – October 2016

Ms. Asma JAHANGIR (Pakistan), 2004 - 2010
Mr. Abdelfattah AMOR (Tunisia), 1993 - 2004
Mr. Angelo d'Almeida RIBEIRO (Portugal), 1986 - 1993

Special Rapporteur on the sale of children, child prostitution and child pornography

1990 (CHR res. 1990/68) / 2014 (HRC res. 25/6)

Ms. Maud DE BOER-BUQUICCHIO (the Netherlands), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Ms. Najat MAALLA M'JID (Morocco), 2008 – 2014
Mr. Juan Miguel PETIT (Uruguay), 2001 - 2008
Ms. Ofelia CALCETAS-SANTOS (Philippines), 1994 - 2001
Mr. Vitit MUNTARBHORN (Thailand), 1991 - 1994

Independent Expert on
protection against violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity

2016 (HRC res. 32/2)

Mr. Vitit MUNTARBHORN (Thailand), appointed at HRC33 (September 2016)

HRC51 (September 2022)

 

Special Rapporteur on contemporary forms of slavery, including its causes and its consequences.

2007 (HRC res. 6/14)
/ 2013 (HRC res. 24/3)

Ms. Urmila BHOOLA (South Africa), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Ms. Gulnara SHAHINIAN (Armenia), 2008 – 2014

Special Rapporteur on the promotion and protection of human rights and fundamental freedoms while countering terrorism

2005 (CHR res. 2005/80) / 2016 (HRC res. 31/3)

Mr. Ben EMMERSON (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), appointed at HRC17 (June 2011)

HRC35 (June 2017)

Mr. Martin SCHEININ (Finland), 2005 - 2011

Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment

1985 (CHR res. 1985/33) / 2014 (HRC res. 25/13)

Mr. Nils MELZER (Switzerland), appointed at HRC33 (September 2016)

HRC51 (September 2022)

Mr. Juan Ernesto MÉNDEZ (Argentina),  2010 - 2016

Mr. Manfred NOWAK (Austria), 2004 - 2010
Mr. Theo VAN BOVEN (The Netherlands), 2001 - 2004
Mr. Nigel RODLEY (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), 1993 - 2001
Mr. Peter KOOIJMANS (The Netherlands), 1985 - 1993

Special Rapporteur on trafficking in persons, especially women and children

2004 (CHR res. 2004/110) / 2014 (HRC res. 26/8)

Ms. Maria Grazia GIAMMARINARO (Italy), appointed at HRC26 (June 2014)

HRC44 (June 2020)

Ms. Joy Ngozi EZEILO (Nigeria), 2008 - 2014
Ms. Sigma HUDA (Bangladesh), 2004 - 2008

Special Rapporteur on the promotion of truth, justice, reparation & guarantees of non-recurrence

2011 (HRC res. 18/7) / 2014 (HRC res. 27/3)

Mr. Pablo DE GREIFF (Colombia), appointed at HRC19 (March 2012)

HRC37 (March 2018)

 

Special Rapporteur on the negative impact of unilateral coercive measures on the enjoyment of human rights

2014 (HRC res. 27/21)

Mr. Idriss JAZAIRY (Algeria), appointed at HRC28 (March 2015)

HRC46 (March 2021)

 

Special Rapporteur on violence against women, its causes and consequences

1994 (CHR res. 1994/45) / 2016 (HRC res. 32/19)

Ms. Dubravka ŠIMONOVIC (Croatia), appointed at HRC29 (June 2015)

HRC47 (June 2021)

Ms. Rashida MANJOO (South Africa), 2009 – 2015
Ms. Yakin ERTURK                    (Turkey), 2003 - 2009
Ms. Radhika COOMARASWAMY (Sri Lanka), 1994 - 2003

Special Rapporteur on the human right to safe drinking water and sanitation

In 2011 the mandate was changed from Independent Expert to Special Rapporteur (HRC res. 16/2).

2008 (HRC res. 7/22)
/ 2013 (HRC res. 24/18)

Mr. Léo HELLER (Brazil), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

HRC45 (September 2020)

Ms. Catarina DE ALBUQUERQUE (Portugal), 2008 - 2014

Working Group on the issue of discrimination against women in law and in practice

2010 (HRC res. 15/23)
/ 2016 (HRC res. 32/4)

Ms. Frances RADAY (Israel/United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), appointed at HRC16 (March 2011)

Member from WEOG States: HRC36 (September2017)

 

Ms. Emna AOUIJ (Tunisia), appointed at HRC16 (March 2011)

Member from AFRICAN States: HRC36 (September 2017)

 

Ms. Eleonora ZIELINSKA (Poland), appointed at HRC16 (March 2011)

Member from EEG States:
HRC36 (September 2017)

 

Ms. Kamala CHANDRAKIRANA (Indonesia), appointed at HRC16 (March 2011)

Member from AP States:
HRC36 (September 2017)

 

Ms. Alda FACIO (Costa Rica), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

Member from GRULAC States: HRC45 (September 2020)

Ms. Patricia OLAMENDI TORRES (Mexico) 2012 – 2013
Ms. Mercedes BARQUET (Mexico), 2011 – 2012

Country Mandates (14)

Special Rapporteur on the situation of human rights in Belarus

2012 (HRC res. 20/13)
/ 2016 (HRC res. 32/26)

Mr. Miklós HARASZTI (Hungary), appointed at HRC21 (September 2012)

HRC39 (September 2018)

The CHR previously established a mandate on the situation of human rights in Belarus, by CHR res. 2004/14, which ended in 2007, and appointed as special rapporteur:
Mr. Adrian SEVERIN (Romania), 2004 – 2007

Special Rapporteur on the situation of human rights in Cambodia

1993 (CHR res. 1993/6)
/ 2015 (HRC res. 30/23)

Ms. Rhona SMITH (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), appointed at HRC28 (March 2015)

HRC46 (March 2021)

Mr. Surya Prasad SUBEDI (Nepal), 2009 - 2015
Mr. Yash GHAI (Kenya), 2005 - 2008
Mr. Peter LEUPRECHT (Austria), 2000 - 2005
Mr. Thomas HAMMERBERG (Sweden), 1996 - 2000
Mr. Michael KIRBY (Australia), 1993 - 1996

Independent Expert on the situation of human rights in Central African Republic

2013 (HRC res. S-20/1 and HRC res. 24/34)
/ 2014 (HRC res. 27/28) / 2015 (HRC res. 30/19)

Ms. Marie-Thérèse KEITA BOCOUM (Côte d’Ivoire), appointed at HRC Special Session 20 (January 2014)

HRC42 (September 2019)

 

Independent Expert on capacity-building and technical cooperation with Côte d’Ivoire in the field of human rights

2014 (HRC res. 26/32)
/ 2016 (HRC res. 32/30 (until 30 June 2017))

Mr. Mohammed AYAT (Morocco), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

HRC45 (September 2020)

Mr. Doudou DIENE (Senegal), 2011 – 2014 (Independent Expert on the situation of human rights in Côte d’Ivoire)

Special Rapporteur on the situation of human rights in the Democratic People’s Republic of Korea

2004 (CHR res. 2004/13) / 2014 (HRC res. 25/25)
/ 2016 (HRC res. 31/18)

Tomas Ojea QUINTANA (Argentina), appointed at HRC32 (June 2016)

HRC50 (June 2022)

Mr. Marzuki DARUSMAN (Indonesia), 2010 - 2016
Mr. Vitit MUNTARBHORN (Thailand), 2004 - 2010

Special Rapporteur on the situation of human rights in Eritrea

2012 (HRC res. 20/20)
/  2015 (HRC res. 29/18)
/ 2016 (HRC res. 32/24)

Ms. Sheila KEETHARUTH (Mauritius), appointed at HRC21 (September 2012)

HRC39 (September 2018)

 

Independent Expert on the situation of human rights in Haiti

1995 (CHR res. 1995/70) duration of mandate not specified / 2016 (HRC PRST 31/1)

Mr. Gustavo GALLÓN (Colombia), appointed at HRC23 (June 2013)

HRC41 (June 2019)

Mr. Michel FORST (France), 2008 - 2013
Mr. Louis JOINET (France), 2002 - 2008
Mr. Adama DIENG (Senegal), 1995 - 2001

Special Rapporteur on the situation of human rights in the Islamic Republic of Iran

In 1984, the Commission on Human Rights established a mandate on the situation of human rights in the Islamic Republic of Iran (CHR res. 1984/54), which ended in 2002.

2011 (HRC res. 16/9)
/ 2014 (HRC res. 25/24)
/ 2016 (HRC res. 31/19)

Ms. Asma JAHANGIR (Pakistan), appointed at HRC33 (September 2016)

HRC51 (September 2022)

Mr. Ahmed SHAHEED (Maldives), August 2011 – October 2016

Mr. Maurice COPITHORNE (Canada), 1995 – 2002
Mr. Reynaldo Galindo POHL (El Salvador), 1993 - 1995

Independent Expert on the situation of human rights in Mali

2013 (HRC res. 22/18)
/ 2016 (HRC res. 31/28)

Mr. Suliman BALDO (Sudan), appointed at HRC23 (June 2013)

HRC41 (June 2019)

 

Special Rapporteur on the situation of human rights in Myanmar

1992 (CHR res. 1992/58) / 2014 (HRC res. 25/26)
/ 2016 (HRC res. 31/24)

Ms. Yanghee LEE (Republic of Korea), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Mr. Tomás OJEA QUINTANA (Argentina), 2008 – 2014
Mr. Paulo Sérgio PINHEIRO (Brazil), 2002 - 2008
Mr. Rajsoomer LALLAH (Mauritius), 1996 - 2000
Mr. Yozo YOKUTA (Japan), 1992 - 1996

Special Rapporteur on the situation of human rights in the Palestinian territories occupied since 1967

1993 (CHR res. 1993/2A - until the end of the Israeli occupation)

 Mr. Stanley Michael Lynk (Canada), appointed at HRC31 (March 2016)

HRC49 (March 2022)

Mr. Richard FALK (United States of America), 2008 – 2014
Mr. John DUGARD (South Africa), 2001 - 2008
Mr. Giorgio GIACOMELLI (Switzerland), 1999 - 2001
Mr. Hannu HALINEN (Finland), 1995 - 1999
Mr. René FELBER (Switzerland), 1993 - 1995

Independent Expert on the situation of human rights in Somalia

1993 (CHR res. 1993/86) / 2015 (HRC res. 30/20)

Mr. Bahame NYANDUGA (Tanzania), appointed at HRC25 (postponed until 8 May 2014)

HRC43 (March 2020)

Mr. Shamsul BARI (Bangladesh), 2008 – 2014
Mr. Ghanim ALNAJJAR (Kuwait), 2001 - 2008
Ms. Mona RISHMAWI (Palestine), 1996 - 2000
Mr. Mohamed CHARFI (Tunisia), 1995 - 1996
Mr. Fanuel Jariretundu KOZONGUIZI (Namibia), 1993 - 1994

Independent Expert on the situation of human rights in the Sudan

In 2014 the mandate was changed from Special Rapporteur to Independent Expert (HRC res. 27/29).

1993 (CHR res. 1993/60) / 2013 (HRC res. 24/28)
/ 2015 (HRC res. 30/22 )

Mr. Aristide NONONSI (Benin), appointed at HRC27 (postponed until 6 November 2014)

HRC45 (September 2020)

Mr. Mashood BADERIN (Nigeria), 2012 – 2014
Mr. Mohamed Chande OTHMAN (Tanzania), 2009 – 2012 (IE)
Ms. Sima SAMAR (Afghanistan), 2005 – 2009 (SR)
Mr. Emmanuel AKWEI ADDO (Ghana), 2004 (IE)
Mr. Gerhard BAUM (Germany), 2000 – 2004 (SR)
Mr. Leonardo FRANCO (Argentina), 1998 – 2000 (SR)
Mr. Gaspar BIRO (Hungary), 1993 – 1998 (SR)

Special Rapporteur on the situation of human rights in the Syrian Arab Republic

2011 (18th Special Session of the HRC S-18/1)

Mr. Paulo Sérgio PINHEIRO (Brazil) - will start once the mandate of the commission of inquiry ends