COMMITTEE ON ECONOMIC, SOCIAL AND CULTURAL RIGHTS

Election of the Members of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights to replace those whose terms are due to expire on 31 December 2020

The Committee on Economic, Social and Cultural Rights is composed of 18 independent experts.

Nominations for membership on the Committee may be made by States parties to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, in accordance with Resolution 1985/17 of the Economic and Social Council (ECOSOC) of 28 May 1985. Members are elected for a term of four years by ECOSOC Member States.

Committee Members serve in their personal capacity and may be re-elected if nominated.

Additional information will be available from ECOSOC in due course, and a link to the site will be provided.

The term of service of half of the current Members of the Committee will expire on 31 December 2020. An election for those seats will take place on 15 April 2020 in New York, (ECOSOC).

Note by the Secretary General

Note by the Secretary General - Biographical information on the candidates nominated by States parties to the Covenant States Parties to the Covenant are invited to nominate their candidates by 16  December 2019 latest.

African States
Asian States
Western Europe and Other States
Latin American and the Caribbean States
Eastern Europe States
 
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F | S
Note verbale
E | F
 

Annexes

Annex I
E | F | S
Annex II
E | F | S
Annex III
E | F | S
Annex IV
E | F | S
Annex V
E | F | S

The current Members of the Committee on Social Economic and Cultural Rights and their terms of office are (as of 1 January 2019):

Name

Nationality

Term expires

Mr. Aslan ABASHIDZE  Russian Federation
31.12.2022
Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIM Egypt
31.12.2020
Mr.  Asraf Ally CAUNHYE Mauritius
31.12.2022
Mr. Shiqiu CHEN (Vice-Chair) China
31.12.2020
Ms. Laura-Maria CRACIUNEAN-TATU (Vice-Chair) Romania
31.12.2020
Mr. Olivier DE SCHUTTER (Rapporteur) Belgium
31.12.2022
Mr. Peters Sunday Omologbe EMUZE Nigeria
31.12.2022
Mr. Zdzislaw KEDZIA Poland
31.12.2020
Ms. Karla Vanessa LEMUS DE VÁSQUEZ El Salvador
31.12.2022
Ms. Sandra LIEBENBERG (Vice-Chair) South Africa
31.12.2020
Mr. Mikel MANCISIDOR  Spain
31.12.2020
Ms. Lydia Carmelita RAVENBERG Suriname
31.12.2020
Mr. Waleed SADI *
Jordan
31.12.2020
Ms. Preeti SARAN India
31.12.2022
Ms. Heisoo SHIN Republic of Korea
31.12.2022
Mr. Rodrigo UPRIMNY Colombia
31.12.2022
Mr. Michael WINDFUHR Germany
31.12.2020
Mr. Renato ZERBINI RIBEIRO LEÃO (Chair) Brazil
31.12.2022

* Until 7 October 2019

In accordance with ECOSOC Resolution 1985/17 (paragraph (b), in regard to the composition of the Committee, due consideration must be given to equitable geographical distribution and to the representation of different forms of social and legal systems.

Accordingly, seats on the Committee are allocated on the basis of regional groupings as follows.

Regional group

States parties as 21 September 2017

Total number of seats on the Committee

Number of seats open to election

African States

50

4

Asian States

40

4

Western Europe and Other States

27

3

2

Latin American and the Caribbean States

30

4

1

Eastern Europe States

23

3

2

TOTAL

170

18

CVs IN WORD (Maximun 1 and a half pages) should be sent in accordance to the attached format by State parties (E | F | S) in electronic version to cescr@ohchr.org.

Provisional list of candidates nominated by States Parties


Region

Names of candidates + CV

Nominated by

African States

Ms. Sandra LIEBENBERG

Ms. Fatimata-Binta Victoire Dah Diallo (WITHDRAWN)

Mr. Mohamad Ezzeldine Abdel-Moneim

Mr. Mohammed Amarti

South Africa

Burkina Faso

Egypt


Morocco

 

Asian States

Mr. Seree Nonthasoot

Mr. Shen Yongxiang

Thailand

China

 

Western Europe and Other States

Mr. Michael Windfuhr

Mr. Mikel Mancisidor
E | S

Ms. Hilal Elver

Germany

Spain


Turkey

 

Latin American and the Caribbean States

Ms. Lydia Carmelita Ravenberg

Suriname

 

Eastern Europe States

Ms. Laura Maria Crăciunean –Tatu

Mr. Nadir Adilov

Romania

Azerbaijan


Country-specific information