Skip to main content
Events

Committee on Economic, Social and Cultural Rights: 2024 elections

Date

09 April 2024

AT

Economic and Social Council (ECOSOC)

LOCATION

New York

The Committee on Economic, Social and Cultural Rights is composed of 18 independent experts.

Nominations for membership on the Committee may be made by States parties to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, in accordance with Resolution 1985/17 of the Economic and Social Council (ECOSOC) of 28 May 1985. Members are elected for a term of four years by ECOSOC Member States.

Committee Members serve in their personal capacity and may be re-elected if nominated.

Additional information will be available from ECOSOC in due course, and a link to the site will be provided.

The term of service of half of the current Members of the Committee will expire on 31 December 2024.

An election for those seats will take place on 9 April 2024 in New York, (ECOSOC).

ECOSOC Management Meetings 2024
E/2024/9/ADD.3
E/2024/9/ADD.4

Note by the Secretary General

Note by the Secretary General - Biographical information on the candidates nominated by States parties to the Covenant States Parties to the Covenant are invited to nominate their candidates by 23 November latest.

Note verbale

African States: English | Français | Español

Asian States: English | Français | Español

Eastern Europe States: English | Français | Español

Latin American and the Caribbean States: English | Français | Español

Western Europe and Other States: English | Français | Español

Annexes

Annex I: English | Français | Español

Annex II: English | Français | Español

Annex III: English | Français | Español

Annex IV: English | Français | Español

Annex V: English | Français | Español

The current Members of the Committee on Social Economic and Cultural Rights and their terms of office are (as of 13 February 2023):

Current members*

NameStateTerm expire
31 December
Mr. Aslan ABASHIDZERussian Federation31.12.2026
Mr. Mohamed Ezzeldin ABDEL-MONEIMEgypt31.12.2024
Mr. Nadir ADILOVAzerbaijan31.12.2024
Mr. Mohammed AMARTIMorocco31.12.2024
Mr. Asraf Ally CAUNHYEMauritius31.12.2026
Ms. Laura-Maria CRACIUNEAN-TATURomania31.12.2024
Mr. Peters Sunday Omologbe EMUZENigeria31.12.2026
Mr. Santiago Manuel FIORIO VAESKENParaguay31.12.2026
Mr. Ludovic HENNEBELBelgium31.12.2026
Ms. Joo-Young LEERepublic of Korea31.12.2026
Ms. Karla Vanessa LEMUS DE VÁSQUEZEl Salvador31.12.2026
Mr. Mikel MANCISIDORSpain31.12.2024
Mr. Seree NONTHASOOTThailand31.12.2024
Ms. Lydia Carmelita RAVENBERGSuriname31.12.2024
Ms. Julieta ROSSIArgentina31.12.2026
Ms. Preeti SARANIndia31.12.2026
Mr. Yongxiang SHENChina31.12.2024
Mr. Michael WINDFUHRGermany31.12.2024

In accordance with ECOSOC Resolution 1985/17 (paragraph (b), in regard to the composition of the Committee, due consideration must be given to equitable geographical distribution and to the representation of different forms of social and legal systems.
Accordingly, seats on the Committee are allocated on the basis of regional groupings as follows.

Regional groupStates parties as 24 August 2023Total number of seats on the CommitteeNumber of seats open to election
African States5042
Asian and Pacific States4142
Eastern Europe States2332
Latin American and the Caribbean States3041
Western Europe and Other States2732
TOTAL171189

CVs IN WORD (Maximum 1 and a half pages) should be sent in accordance to the attached format by State parties (English | Français | Español) in electronic version to [email protected].

Provisional list of candidates nominated by States Parties

RegionNames of candidates + CVNominated by
African StatesMr. Lazhari Bouzid - electedAlgeria
 Ms. Charafat El Yedri Afailal - electedMorocco
Asia and Pacific StatesMr. Seree Nonthasoot - re-electedThailand
 Ms. Peijie Chen - electedChina
 Ms. Feruza Eshmatova Farxodovna  (withdrawn)Uzbekistan
Eastern Europe StatesMs. Laura-Maria Crăciunean-Tatu - re-electedRomania
 Mr. Nadir Adilov - re-electedAzerbaijan
 Mr. Mario Reljanović (withdrawn)Serbia
Latin American and the Caribbean StatesMr. Rodrigo Uprimny
English | Español
Colombia
 Ms. Laura Elisa Pérez - elected
English | Español
Mexico
Western Europe and Other StatesMr. Michael Windfuhr - re-electedGermany
 Mr. Giuseppe Palmisano - electedItaly